رو عنوان : متقاضی شرکت در جشنواره بین المللی خوارزمی از طریق www.khozestan.bmn.ir ثبت نام نمایند
عنوان : فراخوان جشنواره ابداعات و اختراعات منطقه ای رویش خلیج فارس
کد خبر : ۳۶۱۵۹
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ 
ساعت : ۷:۵۱:۱۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مخترع گرامی

بنیاد ملّی نخبگان با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار، انگیزه بخشیدن به جوانان و شناسایی اختراع ­های برگزیده و تسهیل مسیر حرکت آنها به ­منظور رسیدن به محصولی دانش­ بنیان و تکمیل چرخة نوآوری و تبدیل دارایی­ های فکری به ثروت، جشنواره­ های منطقه­ ای رویش را برگزار می­کند. از این رو مخترعان گرامی می­توانند با نام ­نویسی و شرکت در جشنواره­ه ای مذکور، اختراع خود را در رقابتی سالم مورد ارزیابی قرار دهند. اختراع ­هایی که در این جشنواره ­ها به تأیید هیئت داوران برسند، می توانند از تسهیلات بنیاد برای طی  مسیر توانمندسازی اختراع ­های برگزیده بهره ­مند شوند. این مسیر از سه ایستگاه با نام­های «اختراع ­های سطح 3»، «اختراع­ های سطح 2» و «اختراع ­های سطح 1» می­گذرد .

1. اختراع ­های سطح 3

داوری این اختراع ­ها بر اساس معیارهای زیر صورت می ­پذیرد :

1-1. ميزان تازگي اختراع در سطح ملّي وبين‌المللي

1-2. طول عمر فنّاوري حاصل از اختراع

1-3. آثار اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ناشي از به‌كارگيري اختراع

1-4. چگونگي مستندسازي فرايند رشد اختراع

1-5. قابليت ورود به بازار و ارزش افزودة اقتصادي و اجتماعي حاصل از تجاري‌ سازي اختراع

باتوجه به معیارهای بالا و درصورت کسب حدنصاب لازم، اختراع شما به عنوان اختراع برگزیدة سطح 3  شناخته می ­شود و از حمایت­های بنیاد بهره ­مند می­شود .

2. پشتیبانی از اختراع­ های سطح 3

برای پشتیبانی و توانمندسازی اختراع­ های برگزیدة سطح 3، تسهیلاتی به شرح زیر به صاحب (صاحبان) اختراع با هدف کمک به صاحبان آنها برای استقرار در مراکز رشد یا پارک­ های علم و فنّاوری و تأسیس شرکتی نوپا مرتبط با اختراع برگزیده اعطا می­ شود .

2-1. جایزة نقدی

2-2. تسهيلات مالي براي مواردي نظير: تكميل اختراع و مستندسازي آن، در اختيار گرفتن مشاورة كارگزاران خدمات فنّاوري، شركت در نمايشگاه‌ هاي داخلي و خارجي، استقرار اوليه در پارك علم و فنّاوري، تأسيس شركت مرتبط با اختراع

2-3. لحاظ امتياز اختراع در آيين‌نامة جايزه‌ هاي تحصيلي دانشجويان، مطابق مفاد آيين‌نامة ذيربط

نکته1 : با توجه به اینکه فرایند شناسایی اختراع­های برگزیدة سطح 2 و سطح 1 و پشتیبانی از آنها در گام ­های بعدی صورت می­ پذیرد و مستقیماً به این جشنواره ارتباط پیدا نمی­ کند، علاقه­ مندان به کسب اطلاعات بیشتر می­توانند به آیین­ نامه «شناسایی و پشتیبانی از اختراع­ های برگزیده» مراجعه کنند .

نکته 2 : برگزيدگان  در مدت زمان سه سال پس از برگزيده شدن، براي بهره‌مندی از پشتيباني‌هاي بنیاد فرصت دارند و درصورت آغاز فرایند توانمندسازی، در مدت یک سال باید مسیر توانمندسازی مربوط به اختراع ­های سطح 3 را طی کنند .

3. نکته­ های مهم دربارة نام­ نویسی در جشنواره

3-1. نام­ نویسی از متقاضیان شرکت در جشنواره، از طریق وبگاه بنیاد ملّی نخبگان به نشانی  www.bmn.ir و همچنین وبگاه بنیاد نخبگان استان میزبان باتوجه به جدول زمانبندی برگزاری جشنواره ­ها صورت می­ پذیرد .

3-2. فقط اختراع­ هایی مجاز به نام­ نویسی هستند که به ثبت «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» رسیده باشند و از تاریخ ثبت آنها حداکثر سه سال گذشته باشد .

3-3. برای اختراع ­های حوزه علوم پزشکی و دارویی، اخذ تأییدیه از وزارت بهداشت و ارائه آن الزامی است .

3-4. لازم است نام ارائة دهندة اختراع در جشنواره و نام­ نویسی کنندة آن در گواهی ثبت اختراع وجود داشته باشد .

3-5. از آنجا كه هر مخترع مجاز است تنها يك اختراع را براي داوري در جشنواره‌ ارائه کند و با توجه به معيارهاي داوري (مسائل علمي، نوآوري، كاربردي بودن و قابليت تجاري‌ سازي)، مناسب است مخترعان بهترين اختراع خود را برای داوري در جشنواره عرضه کنند .

3-6. به­ منظور افزایش کیفیت جشنواره، فرایند داوری در دو مرحله انجام می­شود: در مرحلة اول همة اختراع ­های نام ­نویسی شده بررسی شده و تعدادی از آنها براساس معیارهای علمی برای شرکت در مرحلة حضوری برگزیده می­شوند. جشنواره صرفاً شامل اختراع­ هایی است که به مرحلة دوم ارزیابی رسیده باشند .

نکته : نام نویسی درسامانه به معنای حضور قطعی در جشنواره نیست .

4. مدارک مورد نیاز برای نام ­نویسی

ضروری است درزمان نام­ نویسی، مدارک زیر در قالب PDF بارگذاری شوند .

4-1. تصوير گواهي ثبت اختراع

4-2. تصوير تأييديۀ اختراع از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (براي اختراع­ های حوزة پزشكي و داوريي )

5. اعلام نتایج اولیه (انتخاب شدگان برای حضور در جشنواره )

پس از نام ­نویسی و بارگذاریِ اطلاعات مورد نیاز در سامانه، اطلاعات مربوط به هر اختراع با توجه به حوزة اختراع به داور مربوطه ارجاع داده می­شود. سپس اختراع براساس معیارهایی شامل: رعایت فرصت­زمانی مشخص شده برای شرکت درجشنواره (سه سال)، نوآوری و تکراری نبودن اختراع مورد بررسی قرار می­گیرد. درصورت احراز شرایط و کسب حدنصاب­ های لازم، اختراع برای ارزیابی نهایی به جشنواره راه پیدا می­کند .

نکته 1 : نتیجه داوری این مرحله از طریق وبگاه­های ذکر شده در بند 3-1 به اطلاع عموم می­رسد .

نکته 2 : پس از اعلام نتایج اولیّه، مخترعانی که اختراع آنها به مرحلة شرکت درجشنواره راه پیدا کرده است، باید با مراجعه به نمایه خود در وبگاه نام­ نویسی، نسبت به تکمیل فرآیند نام ­نویسی اقدام کنند .

نکته 3 : مطالعة نکته­ های زیر برای مخترعانی که اختراع آنها به مرحله حضور در جشنواره می­رسد، توصیه می­شود .

6. نکته­ های مهم درباره داوری

از آنجا كه آگاهي هر مخترع از نحوه داوری اختراع، در برنامه‌ريزی مخترع برای بهبود عملكرد اختراع و ارائه بهتر آن مؤثّر است، لطفاً به نکته­ های زیر توجه کنید :

6-1.  مبنای ارزیابی اختراع در سطح 3  بر اساس جنبه های زیر است :

الف. مباني علمي و فنّاورانه اختراع

ب. ميزان تازگي اختراع و طول عمر فنّاوري

ج. كاربردي بودن طرح و امكان بهره‌برداري  از آن در شرايط كنوني كشور

د. قابليت ورود به بازار و ارزش افزوده اقتصادي حاصل از توليد انبوه

6-2. در زمان ارزيابي، صحّت ادعاهاي مخترعان باید به­صورت عملي براي داوران احراز شود. در صورتی که امکان عرضة اختراع به دلایلی، از قبیل سنگینی یا حجیم بودن، در جشنواره میسّر نباشد، تهيۀ فيلم و عكس از شیوة عملکرد اختراع برای ارزیابیِ مناسب، بسيار مؤثر خواهد بود. به مخترعان توصيه مي‌شود فيلم كوتاه و مناسبي از عملكرد اختراع همراه با توضيحات خود، تهيه و به هیئت داوران ارائه کنند .

6-3. داوری طی دو مرحله در محل جشنواره انجام خواهد شد  :

الف. ابتدا مخترع باید طبق برنامة زمانبندی،که هنگام پذیرش و تحویل غرفه به وی اعلام خواهد شد، در اتاق کنفرانسی که در آن داوران تخصصی، صاحبان    صنعت و متخصصان تجاری‌سازی به‌طور همزمان حضور دارند اختراع خود را ارائه و به پرسش­های هیئت داوران پاسخ ­دهد .

ب. در مرحله بعد داوران برای ارزیابی عملکرد اختراع و رؤیت آن به محل غرفه مراجعه و از نزدیک اختراع را ارزیابی خواهند کرد. رعايت حُسن برخورد و احترام  به داور، توصيف و ارزیابی دقیق­تر اختراع را امکان­ پذیر خواهدکرد .

6-4. هیئت داوران، مشاوراني ارزشمند براي شماهستند. تلاش كنيد نقاط قوت و ضعف اختراع خود را با صداقت با داوران در ميان­گذاريد تا با راهنمايي آنان بتوانيد قدم­هاي بعدي براي پيشرفت و تجاری سازی اختراع خود را بهتر و آسان تر بردارید .

6-5. براي اينكه حقّي از شما ضايع نشود، اطلاعاتي را كه داوران از شما مي خواهند صادقانه در اختيار آنان قرار داده و اطمينان داشته باشيد كه تمامي داوران متعهد به رعايت حقوق مالكيّت فکری اختراع بوده و تعهدنامۀ مربوطه را امضا كرده­اند .

6-6. در صورتي­كه مستندات و مداركي براي قابليت اختراع خود از سازمان­ های معتبر و مرتبط با اختراع دريافت کرده ­ايد، حتماً اصل مدارك مربوطه را به داور ارائه کنید .

6-7. در جشنواره، چيدمان ميز اختراع خود را چنان قرار دهيد كه داور به سهولت متوجّه نكات برجسته اختراع شود .

6-8. در هنگام داوري حضوري، توضيحات خود را چنان برنامه‌ريزي كنيد كه در مدت حداكثر 15 دقيقه داوری اختراع شما صورت پذیرد .

6-9. اگر اختراع بین رشته ­ای است، داوران با تخصص­ های مختلف آن را ارزیابی می­کنند. در این صورت لازم است قابلیّت­های اختراع از جنبه­های مختلف (به­ ویژه جنبه­ هایی که مهم­ تر هستند) عرضه شود .

6-10. برای توصیف اختراع از زبان و ادبیات تخصصی مربوط به آن استفاده شود. این کار باعث سهولت فهم داور از قابلیّت­های فنی اختراع می­شود .

6-11. برای درج نام کامل انگلیسی اختراع، از اصطلاحات متداول و تخصصی در حوزة مربوط به اختراع استفاده شود .

6-12. در صورتي­كه اختراع ثبت شده، يكي از موارد زير را شامل شود، امتیاز ارزيابي آن اختراع در بخش داوري اختراعات بنياد ملّي نخبگان صفر بوده و امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد :

الف. اختراع بدون فايده : به اين معني كه هيچ نيازي به اختراع وجود ندارد و اختراع مذکور هيچ مشكلي را حل نمي­كند .

ب. اختراع در حد ايده یا شبيه سازي باشد : بدین معنا که نمونة آزمايشگاهي (در حد پایلوت) از اختراع ساخته نشده باشد .

ج. اختراع ارائه شده كپي­ سازي يك اختراع داخلي ديگر (قبلاً ثبت شده)، بدون تفاوت فني با آن است .

6-13. در صورتي‌كه مشخص شود مخترع از بيان حقيقت در خصوص قابليت اختراع خود، خودداري کرده يا ادعاي خلاف واقع بيان داشته است و اين ادّعا منجر به فريب داور شده است، مخترع از تمامی امتيازات كسب شده محروم و امتياز نهايي او صفر خواهد بود .

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر ثبت مالکیت فکری نورآوری های سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0